O Pomniku Wolności

            Pomnik Wolności wybudowano z inicjatywy Komitetu Budowy Pomnika. Komitet  powołano w czerwcu 1919 roku z członków orkiestry i zespołu teatralnego dziedzickiego       ,, Sokoła”. Pomnik wybudowano dzięki ofiarności społeczeństwa, na pamiątkę wymarszu 40 ochotników do  Legionów Piłsudskiego w 1914 roku oraz przyłączenia ziemi śląskiej do Rzeczypospolitej.
Uroczyste odsłonięcie Pomnika Wolności nastąpiło 14 września 1924 roku.

Odsłonięcie Pomnika - zdjęcie z zasobów NAC

              Pomnik wybudowano na terenie wydzierżawionym od Dyrekcji Kolei Państwowych z Krakowa. Powstał według projektu znanego polskiego rzeźbiarza i malarza Jana Raszki z Krakowa.. Składał się z wysokiego na 6 m kamiennego obelisku, na podstawie którego znajdowały się dwie alegoryczne figury ze sztucznego kamienia: legionisty i górnika (powstańca) autorstwa rzeźbiarza Jana Marty. Nadzór (społecznie) sprawował   inż. arch. Hauser. Na pomniku umieszczono Orła Piastowskiego oraz tablicę z napisem: ,, Nie damy ziemi skąd nasz ród”.  



Pierwotny wygląd Pomnika
          
              W 1935 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego, na obelisku zamontowano medalion z jego popiersiem i zmieniono orła na urzędowe godło. Szczególne zasługi przy budowie pomnika mieli: Stanisław Chrząszcz, Adolf Janik oraz Stanisław Fuliński.
              W okresie międzywojennym plac przed Pomnikiem Wolności był miejscem szczególnym. Odbywało się tu wiele ważnych uroczystości. Tutaj obchodzono rocznice Konstytucji 3 Maja, rocznice legionowe i dzień 11 listopada, który w ostatnich latach Rzeczypospolitej stał się Narodowym Świętem Niepodległości.

Harcerze przy Pomniku Wolności 

Wojewoda Grażyński przy Pomniku 



We wrześniu 1939 roku Niemcy  zburzyli Pomnik Wolności.

              We wrześniu 1989 roku Rada Narodowa Miasta i Gminy  w Czechowicach – Dziedzicach podjęła uchwałę w sprawie odbudowy zniszczonego przez okupanta hitlerowskiego Pomnika Wolności. Wystąpiono z apelem do społeczeństwa o wsparcie finansowe podjętej inicjatywy. W dniu 11 listopada 1993 roku upamiętniono Pomnik Wolności jego ,, cieniem”, a w 1996 roku umieszczono tam ocalone oryginalne części pomnika i tablicę pamiątkową, informująca o jego historii. Corocznie  przed Pomnikiem Wolności gromadzą się licznie mieszkańcy miasta, by uroczyście obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.


Obecnie jest tutaj tablica pamiątkowa ...



Pojawił się również pomysł aby Pomnik odbudować. Na zlecenie UM architekt, pan Michał Seredyński przygotował  "Koncepcję Pomnika Wolności" oraz wykonał makietę Pomnika, która znajduje się w MDK


Lokalizacja Pomnika czyli współcześnie miejsce jego "cienia"
Na przeciw Dworca PKP przy ul.Kolejowej

Współrzędne geograficzne :

49°54'52"N 19°00'14"E 

Tu link do lokalizacji


Dostępność - 24h/dobę , bezpłatnie :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.